Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nástrahy cestovania - krádeže a kroky, ktoré treba podniknúťv ich prípade

august 01, 2022 - 14:00
Milí čitatelia, aktuálne sa vám prihováram zo slnečného Španielska, z ktorého v najbližšej dobe určite prinesiem zaujímavý cestopis, lebo ide o krajinu, ktorá má skutočne čo ponúknuť. Akokoľvek romanticky to však znie, po dnešnom nepríjemnom zážitku, keď člen našej "posádky" prišiel o celú peňaženku s osobnými dokladmi, sa chcem najprv zamerať na postup, ktorý je dôležité dodržať, ak okradnú aj vás. Verím, že sa to nestane, ale predsa, šťastie praje pripraveným...
Foto: 
shutterstock

Kradne sa všade, to je fakt. Či ste na Slovensku, a či v zahraničí, ako turista ste pre zlodejov ľahkým objektom. Ruku na srdce, turistu predsa spozná na kilometre ďaleko aj malé dieťa a práve neznalosť prostredia hrá organizovaným skupinám do karát. Španielsko je vreckármi z rôznych kútov sveta známe, veď prejsť Barcelonou bez toho, aby ste prišli "aspoň" o peňaženku je takmer zázrak. My sme sa s krádežou stretli na jej predmestí, kde žijú skôr domáci, ale ako sme sa dozvedeli na polícii, kultúra "zlodejstva" už dávno nerozlišuje hranice. Dôkazom je možno aj fakt, že hneď za nami bol na stanici starší manželský pár domácich nahlasovať vlúpanie sa do bytu počas pobytu v bazéne...

Triky, na ktoré si dajte pozor

Ak vás niekto okradne, zväčša nejde o jednotlivca, ale o skupinu, ktorá je dokonale zohratá. Sú roztrúsení na rôznych miestach a ak vám z vrecka vytiahnu napríklad mobil, do pár sekúnd prejde rukami viacerých členov a je takmer nemožné dolapiť toho, u koho sa aktuálne nachádza. Smutným faktom je, že krádeží ako takých sa často dopúšťajú mladiství, ktorých nie je možné trestne stíhať a to "vedúci" takýchto gangov veľmi dobre vedia. Ak sa vás ako turistu niekto začne pýtať na cestu, okamžite zbystrite. Pozor, aj keď cestujete s deťmi. Fakt, že starostlivosť o ne rozptyľuje vašu pozornosť je známy aj zlodejom, ste pre nich ideálnym objektom. Smutnou správou je, že obeťou krádeže sa často stávajú aj ľudia so zníženou pohyblivosťou, alebo tí, ktorí majú špeciálne potreby. Zbystite, ak sa okolo vás, akoby z ničoho nič, vytvorí dav a chaos- takmer s istotou ste už súčasťou nekalého plánu. V prípade, že dieťa vysádzate alebo dávate do autosedačky, tašku s osobnými vecami majte pod sebou a nie na predných sedadlách.

Predvídajte

  • Už keď idete na výlet, spravte si scany alebo kópie osobných dokladov. Hoci na ne oficálne cestovať nemôžete, môžu byť nápomocné pri ceste autom, alebo pri nahlasovaní krádeže.
  • Nikdy pri sebe nenoste všetku hotovosť, čo so sebou máte. Vezmite si len to, čo budete potrebovať a zvyšok uložte do trezoru, alebo na bezpečné miesto.
  • Chráňte si doklady. Vezmite si napríklad vodičký preukaz a občiansky nechajte na izbe. Alternatívne, v krajinách kde treba pas, zamykajte v bezpečí izby práve ten. Vyhnete sa tak opletačkám v prípade straty alebo krádeže.
  • Nenoste drahé šperky alebo doplnky v krajinách známych vysokou kriminalitou.
  • Pozor na batohy a tašky na chrbte, ktoré sa ľahko otvárajú. Ak cestujete často, investujte do batoha či kabelky so špeciálne všitými zipsami proti krádeži.

Postup

Ak sa vám už nepríjemnosť, akou krádež je, prihodí, hlavne nepanikárte a neobviňujte seba ani ostatných. Stať sa to môže skutočne každému.

  1. Ak vám boli odcudzené platobné karty, ihneď volajte zákaznícky servis vašej banky a karty bezodkladne zablokujte.
  2. Kontaktujte miestnu políciu a nahláste krádež. Ak neviete reč, musíte to zvládnuť "rukami-nohami". Nápomocní vedia byť v turistických informačných centrách, kde zväčša vedia aspoň po anglicky a dokážu vám pomôcť s privolaním polície v lokálnej reči.
  3. Kontaktujte slovenskú ambasádu v danej krajine a informujte ich o vašej situácii. Objasnia vám presný názov dokumentu, ktorý potrebujú, aby vám vedeli vystaviť náhradný doklad na cestu domov. V prípade, že slovenská ambasáda v danej krajine nie je, môžete ísť na konzulát ktoréhokoľvek členského štátu EÚ.
  4. Čo sa stalo, už sa neodstane a v zásade tohto hesla si skúste užiť zvyšok dovolenky.

- - Inzercia - -