Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

7 tipov, ako naučiť hospodáriť aj deti

august 02, 2022 - 16:00
Naučiť sa hospodáriť je umenie, s ktorým je dobré začať, čím skôr. Ak si myslíte, že vaše deti sú na to príliš malé, nedajte sa pomýliť. Inšpirujte sa 7 tipmi, ako na to.
Foto: 
shutterstock

1. Kedy začať s prvým vreckovým

Ideálny vek na prvé vreckové je 6 - 7 rokov, kedy už deti vedia počítať a okrem prvých návykov v rámci vytvárania finančnej gramotnosti si môžu lepšie precvičiť aj matematiku. Zároveň už v tomto veku začínajú rozumieť hodnote peňazí. Chápu, že v obchode sa za nákup platí, často si už samé vedia kúpiť čokoládu alebo lízatko. Preto je práve v tomto období vhodné začať s deťmi hovoriť o peniazoch, vysvetliť im na čo slúžia a rovnako aj začať s prvým vreckovým.

2. Koľko peňazí dávať deťom

Výška vreckového je na zvážení rodiča a, samozrejme, môže byť individuálna. Neodporúčam však dávať deťom zbytočne vysoké sumy, aby si uvedomili, že každá vec niečo stojí a vážili si hodnotu peňazí. Napríklad vo veku 6 rokov stačí dať dieťaťu vreckové 5 eur na týždeň. Neskôr, napríklad vo veku 10 rokov keď je dieťa samostatnejšie, môže to byť aj 10 - 15 eur a stredoškolák môže dostávať vreckové vo výške 20 - 30 eur. Vo veku od 10 rokov môžete na deti presunúť aj isté povinné výdavky ako napríklad peniaze za krúžky alebo pomôcky do školy, ktoré budú platiť zo svojho vreckového. Naučia sa tak, že existujú aj výdavky, na ktoré je potrebné myslieť a ktoré musia uhradiť bez ohľadu na to, či sa im to páči alebo nie.

3. Kedy vreckové navýšiť a kedy znížiť

Prvé finančné návyky u detí je dobré v prvých rokoch poňať ako zábavnú hru, čo deti určite ocenia. V každej hre však platia pravidlá, ktoré sa neporušujú, pretože inak by to pokazilo zábavu. Preto je napríklad dobré dať deťom možnosť navýšiť si vreckové ako odmenu za práce alebo pomoc nad rámec svojich bežných povinností. Naopak, v prípade ak sa dieťa nespráva dostatočne zodpovedne, má zlé výsledky v škole alebo zanedbáva domáce povinnosti, je na mieste vreckové dočasne znížiť a vysvetliť mu, že pre získanie plného vreckového je podmienkou plnenie si bežných povinností a takisto slušné správanie.

4. Vyhnite sa častej chybe rodičov

Najväčšou slabinou pri vreckovom, žiaľ, býva rodič, ktorý sa nad svojím dieťaťom „zľutuje“ a dá mu peniaze navyše vždy keď tie svoje dieťa minie. Týmto spôsobom vytvára jeden z najhorších návykov - dieťa si zvykne na to, že peniaze môže pokojne minúť a keď bude potrebovať, nájde sa niekto, kto mu ich poskytne. V dospelosti to môže znamenať, že finančné rozhodnutia budú viesť k nezmyselnému zadlžovaniu sa.

5. Sporiace prasiatko nie je len na hranie

Aj sporiace prasiatko je dobré založiť v rovnakom veku ako začíname budovať finančnú gramotnosť dieťaťa, teda vo veku 6 - 7 rokov. Deti však určite musia vedieť, prečo si vlastne sporia. Ideálnou motiváciou je, ak si vopred určia budúci cieľ, teda že si napríklad po nasporení 10 eur kúpia hračku, po ktorej túžia a podobne. Prasiatko je praktické najmä na začiatku, kedy si deti začnú odkladať drobné sumy.

6. Finančné pravidlá ako u “dospelákov”

Jedna z najlepších vecí, ktorú môže rodič urobiť, je uplatňovať pri výchove pravidlá bežného života “dospelákov”. Napríklad ak dieťa peniaze hneď neminie a bude si ich odkladať do prasiatka, tak by ste ho mohli za jeho zodpovednosť odmeniť ešte špeciálnou odmenou. Alebo si môžete od dieťaťa na isté obdobie „požičať“ a vrátiť mu vyššiu sumu. Naopak, pokiaľ dieťa túži po niečom na čo ešte nemá nasporených dostatok peňazí, môžete mu ich požičať s tým, že neskôr vám bude musieť vrátiť vyššiu sumu. Sú to najzákladnejšie úkony finančného trhu.

7. Nechajte deti rozhodovať

Je dôležité, aby ste sa deťom snažili dobre poradiť, ale zároveň ich vlastné rozhodnutia akceptovali. Ak sa napríklad rozhodnú, že si niečo kúpia, je jedno, ako veľmi sa vám to bude zdať nezmyselné. Je to jednoducho ich rozhodnutie. Ak by ste o ich úsporách rozhodovali vy, bolo by to celé zbytočné. Cieľom je nechať deti niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Rýchlo prídu situácie, kedy minú svoje úspory na nezmyselnú hračku alebo sladkosti a neskôr nebudú mať peniaze na to, aby mohli ísť napríklad s kamarátmi na výlet. Práve tento moment je dôležitý a hoci to znie prísne, deti musia niesť za svoje finančné rozhodnutia následky. Toto sú tie situácie, kedy sa vytvára návyk.

- - Inzercia - -