Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia, tráv z čeľade lipnicovitých, pokračuje

august 03, 2022 - 09:26
V ovzduší na území Slovenska dominoval peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy sprevádzaný peľom z tráv z čeľade lipnicovitých.
Foto: 
canva.com

V súčasnosti najvýznamnejšími druhmi z alergologického hľadiska sú trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, astrovité, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav, ale aj spóry húb. Informoval o tom Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva SR.

V ovzduší na území Slovenska dominoval podľa úradu aj v uplynulom týždni peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy sprevádzaný peľom významného alergénu - tráv z čeľade lipnicovitých. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých už na väčšine územia dosahoval nízke, alergiologicky nevýznamné denné koncentrácie.

Najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytila monitorovacia stanica v Žiline (28 peľových zŕn v m3 vzduchu), v Bratislave (20) a v Banskej Bystrici (15). Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých zachytila monitorovacia stanica v Žiline (793 peľových zŕn v m3 vzduchu), Banskej Bystrici (376) a v Bratislave (147). Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých zachytila monitorovacia stanica v Žiline (650 peľových zŕn v m3 vzduchu), v Bratislave (380) a v Banskej Bystrici (115).

Peľ paliny a ambrózie sa podľa ÚVZ stále vyskytoval v ovzduší len v nízkych koncentráciách. Palina a ambrózia postupne nahradia peľ tráv ako najsilnejšie a najvýznamnejšie alergény leta a skorej jesene. Peľ bylín ostal zastúpený najmä peľom skorocelu a mrlíka. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ štiavu, astrovitých a mrkvovitých.

Prognóza UVZ na tento týždeň je, že dominantné zastúpenie v ovzduší si udrží peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude vyskytovať v ovzduší už len v nižších koncentráciách až do neskorej jesene. Okrem peľu pŕhľavy a tráv očakávame v ovzduší peľ skorocelu, štiavu a mrlíka. Denné koncentrácie spór húb (plesní) ostávajú na rovnakej úrovni, ale po búrkach môže dôjsť lokálne k ich nárastu. Denné koncentrácie spór Alternárie majú v tomto období vyššie zastúpenie v celkovej dennej koncentrácii spór v ovzduší.

- - Inzercia - -