Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Viete, čo je to úpal?

august 08, 2022 - 16:00
,,Poď sa schovať do tieňa, lebo dostaneš úpal.“ Asi neexistuje dieťa, ktoré by od rodičov nepočulo túto vetu. Viete však, čo v prípade úpalu robiť?
Foto: 
shutterstock

Čo vlastne ten úpal je? Je to stav, ktorý vzniká, keď sa v tele hromadí teplo. Tá môže dosahovať až viac ako 40 °C. Deti a tiež seniori sú veľmi rizikovou skupinou. Typickou sitáciou, kedy môže dochádzať k hromadeniu tepla v ľudskom tele, je pobyt na priamom slnku, vo veľmi vlhkom prostredí, či v horúcom prostredí nad 35 °C. Bolo vám niekedy extrémne horúco napríklad na koncerte? Áno, aj vo veľkom dave ľudí sa hromadí teplo. Veľký pozor treba dávať aj pri športovaní v teplom a vlhkom prostredí, ale aj pri akejkoľvek manuálnej práci v takýchto podmienkach. A špeciálne pozor na pobyt v odparkovanom aute!

K prejavom úpalu patrí bolesť hlavy, sčervenanie tváre, teplota, zvracanie, rýchlejšie bitie srdca, ale pri neriešení stavu sa môžu objaviť až kŕče, zmätenosť a porucha vedomia.

Druhý stav, ktorý súvisí s teplom, je úžeh. Vzniká vtedy, keď na hlavu dieťaťa priamo pôsobí slnečné žiarenie. Ak na hlave deti nemajú klobúk alebo čiapku, dochádza k prehriatiu organizmu a vznikne úpal, ale zároveň môže vzniknúť až väčšie prekrvenie mozgových blán, ktoré budú podráždené. Ak by ste s dieťatkom nevyhľadali lekársku pomoc, môže vzniknúť až opuch mozgu. K prejavom typicky patrí bolesť hlavy, zvracanie, bolestivá a tuhá šija a neznášanlivosť svetla.

Rozhodne tieto stavy netreba podceňovať a s detičkami sa treba slnku vyhýbať medzi 11. a 15. hodinou, byť dôsledný pri ochrane hlavy čiapkou alebo klobúkom a nezabúdať na dodržiavanie pitného režimu.

Ak by predsa podobný stav vznikol, vezmite dieťatko dovnútra alebo aspoň do tieňa, miestnosť ochlaďte ventilátorom alebo klimatizáciou, po malých dávkach dávajte piť minerálnu vodu a prikladajte studené obklady (namáčané vreckovky alebo uterák) na telo, predovšetkým na hlavu.

Ak by došlo k zvracaniu, kŕčom či poruchám vedomia, rozhodne nečakajte. Je nutné, aby starostlivosť o dieťa prebrali zdravotníci. Nepoliehajme sa na to, že to zvládneme sami.

(zdroj mama_gynekologicka)

ÚPAL A ÚŽEH - Co je co?

- - Inzercia - -