Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2022: Slovensko má byť na čo hrdé. Na Vás.

september 02, 2022 - 13:54
Pre milovníkov slovenského folklóru sme zorganizovali už piaty ročník SLOVENSKÉHO DŇA KROJA v samom strede nášho krásneho Slovenska, v Banskej Bystrici. Podujatie prebehlo vo výnimočnej atmosfére s fantastickým nabitým programom a s tohtoročnou témou Folklór v tanci. Zážitky z tohto výnimočného podujatia si uchováme v srdciach ešte dlho.
Foto: 
Norbert Kuklovský

Najmä kvôli tomu, že sme všetci pocítili hrdosť na to, z akej krásnej a rozmanitej krajiny pochádzame a spoločne sme oslávili Deň Ústavy SR v kroji.

Úvodné slovo sviatočného popoludnia patrilo pani Márii Rehákovej, organizátorke podujatia. Návštevníkov privítala veľavravnými slovami: "Som tiež Banskobystričanka, čiže vaša spoluobčianka. Pohľad na vás a rozmanitosť krojov, ktoré tu vidím mi dodávajú silu v tom, že Slovenský Deň Kroja je správne a dôležité organizovať. Tento rok je témou Folklór v tanci. Každý región, či obec má iný kroj, tak isto aj tance. Čardáš na severe či na juhu je iný. Našou úlohou je tieto tradície udržať a posunúť ich ďalším generáciám. Nesmierne si vážime podporu, ktorú ste nám preukázali. Na vlastnej koži sme pocítili silné emócie od vás, všetkých priaznivcov folklóru, ktoré nás nabili ďalšou energiou a sme pripravení vyzdvihovať unikátnosť nášho folklórneho dedičstva aj v ďalších rokoch."

mr.jpg

Slovenský deň kroja 2022: Slovensko má byť na čo hrdé. Na Vás.
Foto: 
Ramon Leško
Účastníkov privítala spolu s primátorom Banskej Bystrice Jánom Noskom: „Práve dnes sme sa stali hlavným mestom folklóru, je úžasné, že vieme chrániť rozmanitosť spevu, tanca, krojov a zvykov. Som veľmi rád, že sme mäkkou pamäti folklóru. Ďakujem pani Rehákovej, že zo seba dáva kus srdca a, že sa tu vďaka tomu môžeme všetci stretnúť.“

Mária Reháková spoločne s Jánom Noskom a s folkloristom Jozefom Makom pokrstili jedinečný kalendár v ktorom sa nájdete. „Stretneme sa v kroji aj v roku 2023“. Ten doslova uviedli do života, keďže sa na podujatí dal hneď aj zakúpiť, oslávil tak svoju premiéru. Mária Reháková krst okomentovala výstižne slovami: „Prajem si, aby bol prítomný v každej jednej slovenskej domácnosti.“

Na folklórnom podujatí nesmieme opomenúť ani legendu Štefana Nosáľa, ktorému Mária Reháková venovala spomienku a spolu s prítomnými folkloristami na neho spomínali práve cez jeho milovaný tanec a spev. Tak ako Slovenský deň kroja oslávil 5 rok, ubehlo práve 5 rokov od jeho smrti. Emócie boli silné počas celého dňa a tieto momenty ich len umocnili.

Slovenský deň kroja si prišiel pozrieť aj predseda parlamentu Boris Kollár. Je vidno, že sa naozaj cíti medzi folkloristami veľmi dobre. Vyvrcholením bol úžasný spoločný sprievod folklórnych súborov, skupín a všetkých zúčastnených.

ram_2033_2.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Podujatie a folkloristov z regiónu podporuje dlhodobo aj podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Slovenský deň kroja 2022: Slovensko má byť na čo hrdé. Na Vás.

Tak ako sa na pomerne malej rozlohe Slovenska sústredili početné a nevšedné prírodné krásy, podobne je mnohotvárna aj klenotnica  našich umeleckých a historických pamiatok a rozmanitosť našej ľudovej kultúry. Veď viete ako sa hovorí - iný kraj, iný mrav. A o Slovensku by sa to mohlo povedať aj takto: iný kraj, iný kroj. A keby len kroj – stačí prekročiť hranice susednej dediny a už máte iné farby, vzory výšiviek... Kedysi bol kroj akýsi občiansky preukaz – podľa kroja sme vedeli, odkiaľ človek pochádza, akého je náboženstva, akú má profesiu. Odev bol komunikačným prostriedkom – ľudia sa spoznávali a predstavovali aj bez preukazov, či mailov. Inak boli oblečení tí, ktorí už uzavreli manželstvo, inak sa obliekali tí, ktorí ešte boli slobodní. Rozdiely boli aj podľa toho, na akú príležitosť sa ľudia obliekali - do práce nosili jednoduchý, málo zdobený odev z lacnejších materiálov, iné to bolo pri sviatočných krojoch. Dievčatá mali odlišné kroje v nedeľu do kostola, iné mali oblečené v nedeľu popoludní, inak išli na zábavu, rodinné slávnosti, či na svadbu. Túto pestrosť sme mali možnosť vidieť aj na 5.ročníku Slovenského dňa kroja.

Na námestí SNP sa stretli rôzne folklórne súbory i pozvaní hostia, aby sme si spolu užili deň plný krásnych, slovenských tradícií.

Práve vo štvrtok 01. septembra vyvrcholilo naše niekoľkomesačné úsilie do podujatia, ktoré pre nás tak veľa znamená. Tu treba podčiarknuť, že podujatie bolo interaktívne. Na pódiu sa tak jednotlivé folklórne súbory a interpreti striedali so zábermi z miesta, v ktorom sú doma. Výsledkom dokumentovania života ľudí milujúcich folklór je niekoľko dokrútok / krátkych filmov, ktoré boli súčasťou celovečerného programu. Moderátor Roman Bomboš tak vždy pravidelne prepojil účinkujúcich so zábermi z obcí, z ktorých pochádzali „je to jedinečná myšlienka,“ hovorí obľúbený spíker. „Pretože návštevník podujatia sa stáva súčasťou života ľudí v ich domácom prostredí. Vidí, pri akej príležitosti sa kroje zvyknú používať, ako sa šijú, a najmä dostávajú plastický obraz o tom, ako sa v slovenských regiónoch dedí vzťah k ľudovým tradíciám z generácie na generáciu.“ Večerným programom nás sprevádzali skúsení moderátori Simona SimanováJuraj Bača.

 Slovenský deň kroja 2022: Slovensko má byť na čo hrdé. Na Vás.

Keďže sa jedná o jedno z najväčších folklórnych podujatí na Slovensku, prítomných bolo ohromné množstvo súborov. Počas programu tak návštevníci mohli vidieť nádherné vystúpenia FS Urpín, FS Zemplín , FS Železiar, FS Kopaničiar, FS Hriňovčan, FS Očovan ,FS Oravan, FZ Stráne Važec, DFS Matičiarik, FSk Praslica, FSk Lastovienka, Čičmany, FS Považan, FKs Podžiaran, DFS Lastovička, DFS Čečinka, FS Liptov z Ružomberka, FS Bučník, FSk Krivín, Harmonikári Opatová, FSk Hrochoťan, FS Tradícia z Dražoviec, FSk Kýčera, SS Cimbor z Belej nad Cirochou, FSk Bazalička, FSk Kýčera Čierny Balog, FSk Štrbän, Folklórna spevácka skupina Cimbor, Opatovskí harmonikári, Folklórna spevácka skupina Olšava Ruskov, Spjevule ze Skalice, FSk Hrochoťan a Bratislavský chlapčenský zbor, ICONITO a ďalší.

História podujatia

Pripomeňme si, že slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, ktoré nikde inde vo svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. Aj preto ide o stretnutie milovníkov folklóru, ktoré v rámci našich končín nemá obdoby. Tomu samozrejme každoročne zodpovedá i program.

Výnimočnú folklórnu udalosť si nenechala ujsť ani Nadežda Demeterová zo spoločnosti RISO, víťazka ankety Slovenka roka 2022 v kategórií Biznis a manažment: „Som vďačná za to, že sme sa mohli všetci zísť. Chystám sa užiť si to tu naplno, vychutnať si folklórne súbory, porozprávať sa so známymi ľuďmi a spoznať nových.“

dsc_2247_2.jpg

Foto: 
Norbert Kuklovský

Návštevníkom sa prihovoril aj  Ján Bilinský predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko/  a taktiež členka predstavenstva spoločnosti Hyza p. Daniela Čaplovičová s detičkami DFS Lastovička. Nasledovalo vystúpenie zástupcu Poštovej banky Jána Migaša.

Michal Sýkora, podpredseda ZMOS a starosta obce Štrba: “Slovenský deň kroja je naozajstným sviatkom folklóru.“

Veronika Šiklová, riaditeľka hotela Residence na Donovaloch: “Stále radšej vidím folkloristov, pretože vedia vytvoriť fantastickú atmosféru. Som rada, že sa nám to spoločne podarilo.“

Vladislav Stanko, European institute Prague: „Sme vďační, že môžeme byť partnerom tak skvelého podujatia akým je Slovenský deň kroja. Veľmi si to užívame. Zachovávanie tradícií považujem za nesmierne dôležité a som vyslovene hrdý na všetkých zúčastnených aktérov Slovenkého dňa kroja.“

Ľudmila Fülöpová, spoločnosť Česká Mincovňa, odovzdala mincu starostke Čičmian Ivete Michalíkovej: „Ženy zo Slovenska môžu byť vzorom svojou krásou a eleganciou aj pre ostatné dámy. Udržiavanie tradícií našich predkov považujem za nesmierne dôležité.“

Prítomným sa prihovoril aj milovník folklóru europoslanec Ivan Štefanec, ktorého pani manželka pochádza z obce Kozárovce a obaja sú podporovateľmi miestnych tradícií.

Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja: „Pozdravujem vás z Trenčína s obrovskou hrdosťou na pestrosť a výnimočnosť tradícií, ktoré v kraji máme, a ktoré nás robia tak výnimočným už po dlhé generácie. Je to najmä preto, že odkaz našich predkov v každom kúte kraja zostáva stále živý, a to vďaka talentu, ktorý s láskou k tradíciám svojich starých rodičov uchovávajú a zveľaďujú zoskupenia nadaných ľudí. Ich srdcia bijú pre folklór. Je mi cťou, že mnohých z nich budete mať možnosť v tomto krásnom programe vidieť a počuť. Prajem vám nezabudnuteľný zážitok a našim folkloristom srdečne ďakujem za ich nadšenie a energiu, za to, že prinášajú do našich uponáhľaných životov krásu a radosť.“

Z Bratislavy sa pripojila aj starostka mestskej časti Bratislava – Staré mesto, Ing. Arch. Zuzana Aufrichtová: „Vždy pri týchto udalostiach prežívam kopu silných emócií, kultúru a hrdosť čo v sebe nesú všetci folkloristi je fascinujúca, naozaj som hrdá Slovenka.“ 

Záverečný Príhovor Ján Bilinský predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, Ondrej Luntner podpredseda  BBSK spolu s Máriou Rehákovou upriamili pozornosť sprievod, ktorý išiel od Dolnej ulice. Bolo doslova balzamom pre dušu vidieť toľko nadšencov pokope.

dsc_2477_2.jpg

Foto: 
Norbert Kuklovský

Krásou našich krojov, tancov a spevov boli doslova uveličení aj veľvyslanci z rôznych susedných krajín. Na pódiu sa po striedali talentovaní a húževnatí folkloristi, ich vystúpenia boli popretkávané dokrútkami z konkrétnych obcí a po celý deň vládla na akcii úžasná atmosféra. Program bol veľmi pestrý a každý si prišiel na svoje.

ram_2319_2.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Záverečné vystúpenie počas priameho vstupu večer o 20:30 na Dvojke patrilo Gioia, príhovoru riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, Detskému chlapčenskému zboru, FS Kopaničiar, FS Železiar, FS Urpín, FS Hriňovčan, FS Zemplín, Fsk Kýčera, Iconitu na čele s tanečníkom a sólistom z Lúčnice Kristiánom Dufincom a ľudovou hudbou Zemplín.

- - Inzercia - -