Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Sú tlačené knihy lepšie než e-knihy? Prečo?

september 22, 2022 - 07:00
Všetko na svete má svoje výhody a nevýhody, každý človek by mohol mať inú odpoveď na túto otázku. Moja odpoveď by znela, že vytlačené knihy sú lepšie ako e-knihy. Prečo? Mám na to niekoľko dôvodov.
Foto: 
shutterstock

Prvým dôvodom je ten nádherný pocit, keď sa prejdete po kníhkupectve plnom nových kníh alebo knižnici s knihami, ktoré prešli rukami mnohých čitateľov. Ste obklopený rôznymi knihami od výmyslu sveta. Môžete sa nimi kochať, prechádzať sa medzi nimi a chytiť si ich do rúk a ten pocit nenahradí nič. Keď otvoríte úplne novú knihu, ktorá pred nedávnom opustila tlačiareň, zacítite tú vôňu, ktorá vás opantá. Pri e-knihách je to iné. Držíte v ruke čítačku a pozeráte do obrazovky. V dnešnej dobe sa dívame do obrazoviek viac ako je zdravé, a preto si myslím, že by sme mali viac čítať ich papierové verzie. 

Ak by existovali len e-knihy, zmenili by sa knižnice a kníhkupectvá len na nejaké webové stránky? Pravdepodobne áno. Online súbor s knihou si vieme stiahnuť do svojho zariadenia aj sami. Zánik knižníc a obchodov s knihami by mal na svedomí zánik množstva pracovných miest ľudí, ktorí túto prácu vykonávali s láskou. Ľudí, ktorí pracujú v tlačiarňach či ľudí, ktorí vám ochotne vedia poradiť v knižniciach by sme potrebovali čoraz menej. Ich prácu by nahradil naprogramovaný systém a ľudský faktor by sa postupne stratil úplne. 

Druhým dôvodom prečo mám radšej vytlačené knihy je, že po ich dočítaní si ich založím do domácej knižnice a môžem sa na ne každý deň pozerať. Keď sa na jednu z nich pozriem, spomeniem si na príbeh, ktorý sa v nej ukrýval. Ten príbeh, ktorému autor venoval dlhé hodiny a odovzdal nám v ňom kus seba. Pre mňa sú e-knihy ako požičané knihy. Nemôžete si ich dať na poličku do knižnice. Prečítate ich, páčia sa vám, ale časom na ne aj tak zabudnete.... 

Tretí dôvod je, že keď si kúpite vytlačenú knihu, máte v rukách to za čo ste si zaplatili. Je to hmatateľné. Sú samozrejme o niečo drahšie ako e-knihy. Podľa mňa je to však investícia, ktorá sa oplatí. Ja osobne sa stotožňujem s citátom anglického spisovateľa Johna Ruskina – „If a book is worth reading, it is worth buying.“

Spomínate si ako nám rodičia čítali rozprávky na dobrú noc? Ukazovali nám obrázky, ktoré boli pri tých našich obľúbených rozprávkach nakreslené. Aj keď sme boli ešte deťmi a písmenám sme veľmi nerozumeli, tie knižky pre nás veľa znamenali. Mnohé príbehy si pamätáme do dnes. 

Skúste si spomenúť ako nám naši rodičia, starí rodičia či prastarí rodičia ukazovali svoje knižnice. Knihy, ktoré boli pre nich dôležité. Knihy, ktoré boli ich obľúbené či tie, ktoré si od niekoho požičali a zabudli ich vrátiť. Ako povedal Anatole France - „Knihy nikdy nikomu nepožičiavaj, pretože ti ich nikto nevráti. Jediné knihy v mojej knižnici sú tie, ktoré mi požičali iní.“ Za každým prírastkom do knižnice sa skrýval nejaký zaujímavý príbeh. A teraz si predstavte, že už by boli len e-knihy. Rôzne priečinky v online priestore, ktoré sa ľahko môžu stratiť alebo vymazať. Čítačka sa môže pokaziť, rozbiť alebo ju môže niekto ukradnúť. V priebehu pár sekúnd tak môžete prísť o celú vašu knižnicu, ktorá pre vás toľko znamená a aj zmiznú vaše spomienky či nezabudnuteľné zážitky. 

Samozrejme aj e-knihy majú tiež nejaké výhody. Zavše spomeniem ich ľahkú prepravu. Predsa len čítačka je oveľa ľahšia ako hrubá kniha či nejaká knižná trilógia. Čítačka sa ani nepokrčí a zaberá v taške oveľa menej miesta. Môžete ju bez problémov čítať aj pri cestovaní v tmavom autobuse či vlaku. Jediný problém nastane, ak ju zabudnete nabiť a v tej najnapínavejšej časti príbehu sa vám vypne. Už-už hlavný hrdina odhalí vraha a vy sa to nedozviete, pretože vám zhasne obrazovka. Pri papierovej knihe sa vám toto nikdy nestane. Môžete ju čítať ako dlho len chcete, koľko krát len chcete a nikdy sa nevybije. Aj po dlhých rokoch bude v sebe skrývať ten napínavý príbeh, do ktorého ste sa kedysi zamilovali. 

Na záver by som spomenula citát Juliusa Zeyera „Dom bez kníh je ako telo bez duše.“ Preto si myslím, že na tlačené knihy by sme určite nemali zanevrieť aj keď mladej generácii sú možno bližšie e-knihy. Dnes máme ešte tú možnosť vybrať si medzi týmito dvoma spôsobmi čítania, avšak nedopusťme, aby generáciám po nás neostali papierové knihy ale len súbory v online priestore. Nezabúdajme, že čítať skutočnú knihu má svoje čaro. 

 

- - Inzercia - -